Program kanadskej vlády

Šport Kin-ball vznikol v Kanade v čase, keď musela kanadská vláda riešiť podobné problémy aké dnes stoja pred nami. V roku 1969 tu vznikla štúdia, ktorá ukázala v ako biednom zdravotnom stave je vtedajšia kanadská populácia a to predovšetkým vďaka nezdravému životnému štýlu, vďaka nedostatku pohybu. S podporou predsedu kanadskej vlády, ktorým v tej dobe bol Pierre Trudeau, došlo k začatiu programu na zmenu životného štýlu a zmenu vzťahu k športu všetkých obyvateľov krajiny. Populárnymi sa stali zvlášť programy ParticipAction (program, ale aj názov neziskovej organizácie, ktorej predsedom bol Lester B. Pearson, vynikajúci športovec a predchádzajúci kanadský premiér) a tiež televízne série pod názvom Bodybreak. Jednalo sa o 90 sekundové reklamy v televízii, ktorých úlohou bolo motivovať a inšpirovať obyvateľov k zdravému životnému štýlu. Bodybreak reklamy je aj dnes možné vidieť v kanadskej televízii CTV.

Pre tento druh propagácie sa vžil názov sociálny marketing. V oblasti športu a pohybových aktivít ho musí vykonávať vláda, pretože na voľnom trhu, v televíznej reklame, vždy najviac inzerujú veľké a bohaté spoločnosti, ktorých produkty väčšinou majú málo čo spoločné so zdravým životným štýlom (výrobcovia áut, hamburgerov, sladených nápojov a pod.)

Slogan:

Chceme majstrov sveta a olympijských víťazov? Áno chceme, ale ešte viac musíme chcieť, aby sa pohybu pravidelne venovalo čo najviac Kanaďanov.

Slogan zase predznamenal zmenu vo financovaní športu. Takže v Kanade dnes nedostávajú najviac štátnych peňazí organizácie, ktoré majú najviac úspešných profesionálov, majstrov sveta a olympijských víťazov, ale tie organizácie, ktoré sú zamerané na šport pre všetkých, v ktorých sa pohybu pravidelne venuje najviac ľudí.

Webová prezentácia ParticipAction v angličtine a francúzštine.

ParticipACTION – 60-ročný Švéd (1973)

ParticipACTION - 60-ročný Švéd (1973)

Pätnásťsekundové video, ktoré odštartovalo Kanadskú reformu. Jednoducho oznamuje, že priemerný 60-ročný Švéd je v rovnakej kondícii ako priemerný 30-ročný Kanaďan. Dnes to už neplatí a Kanada patrí medzi krajiny od ktorých sa ostatní učia novému chápaniu a organizovaniu športových a pohybových aktivít.

Text videa: Títo dvaja muži tvoria úplne vyrovnanú dvojicu, je to preto, že priemerný tridsaťročný Kanaďan je zhruba v rovnakej fyzickej kondícii ako šesťdesiatročný Švéd. Behajte, choďte, jazdite na bicykli, poďme Kanadu znova rozhýbať!

Zdroj: http://kin-ball.cz/statni-podpora-sportu-v-cr

Štúdia Alabamskej Auburn Univerzity o kin-balle

Štúdia Alabamskej Auburn Univerzity, ktorá ukazuje, že kin-ball je na pohyb najnáročnejšia športová kolektívna hra, kde všetci hráči musia byť v pohybe najmenej 72 % času samotnej hry.

Týmto bolo splnené jedno zo zadania kanadskej vlády. Nová športová kolektívna hra musí byť nielen atraktívna pre mládež, ale musí také donútiť k pohybu všetkých hráčov na ihrisku bez výnimky. Zo samotných pravidiel kin-ballu vyplýva, že z hry nie je možné nikoho strategicky vylúčiť, všetci sa neustále musia zúčastňovať všetkých herných situácii.

Originál Štúdia Auburn Univerzity o kin-balle (v angličtine)