Raritný šport dorazil aj k nám, pomáha telu i duši

Zdroj: ZDRAVIE • www.izdravie.sk • Radka Horynová
Dátum zverejnenia: 2016/09/04
Stránka: http://www.pluska.sk/izdravie/relax/09/foto-poznate-kin-ball-raritny-sport-dorazil-aj-k-nam-pomaha-telu-dusi.html
Stránka: printscreen web stránky

Kin-ball je jediná hra na svete, v ktorej stoja proti sebe súčasne tri tímy. Vylepšuje obratnosť, buduje sebavedomie, nevyžaduje športový talent a priťahuje ako žiadna iná.

Odpaľuje čierny tím. Traja loptu držia, štvrtý pred odpalom zakričí: „Omnikin modrá“. Modrý tím má za úlohu loptu chytiť. Podarí sa im to, potom sa modrý tím zbehne k lopte, traja hráči loptu podoprú a štvrtý odpaľuje. Zakričí: „Omnikin biela“ a odpáli. Biely tím má za úlohu loptu chytiť, ale lopta im spadne na zem. Modrý a čierny tím získajú po bode. Rozohráva biely tím. Tí, čo chytajú, sa rozostavia okolo rozohrávajúceho tímu zvyčajne do štvorca, aby čo najlepšie pokryli priestor. Takto to vyzerá na tréningu kin-ballu, ktorý organizuje IMA, Ideálna mládežnícka aktivita.
Skutočne tímová

Základom je lopta s priemerom 1,22 metra, vážiaca jeden kilogram. Hrať sa dá kdekoľvek, v telocvični či na lúke. Nepotrebujete stĺpiky, bránky, siete. Hracia plocha je ohraničená čiarami, pri hre v telocvični sú hranicami hry steny, strop a podlaha. Nezáleží na telesnej stavbe hráčov, či je niekto malý, veľký, tučný alebo chudý. Nerozhoduje dokonca ani počet hráčov. Ideálne by ich malo byť dvanásť, ale aj dva tímy po štyria hráči sa slušne zabavia. Tímy od seba odlišuje farba dresov. Všetci musia spolupracovať, inak nevyhrajú. Kin-ball vylučuje individualizmus, hru na jedného hráča alebo na potlačenie tímu.


Zábavne a bez stresu

Športová disciplína kin-ball vznikla v Kanade, kde nedostávajú najvyššie štátne dotácie organizácie s najvyšším počtom profesionálov, majstrov sveta a olympijských víťazov, ale tie zamerané na rozhýbanie širokých más. Kanadskí učitelia telesnej výchovy v Quebecku hľadali šport, ktorý by zaujal školopovinnú mládež a zároveň by bol na prvý pohľad odlišný od ostatných kolektívnych športov. Hra sa najprv začala používať ako terapia pre deti, ktoré majú problémy s presadzovaním v kolektíve. Prvé kinballové mužstvá v Kanade vznikali v liečebných centrách, ktoré sa zaoberajú bolesťami hlavy, obezitou, závislosťami alebo pomáhajú pri odstraňovaní napríklad zajakavosti. Po úspechu hry na terapeutické účely začal kin-ball postupne prenikať do školskej výučby, pretože zároveň predstavuje ideálny program na hodiny telesnej výchovy.

Po roku 2000 začali vznikať kluby po celom svete. V Európe sú národné zväzy vo Francúzsku, v Belgicku, Španielsku, Dánsku, vo Švajčiarsku, v Nemecku i v Česku. Kin-ball má ambície stať sa olympijským športom, pretože zodpovedá pôvodným olympijským ideálom porozumenia, priateľstva, solidarity a fair play.


Aj na Slovensku

Hra, pri ktorej budete ikskrát počuť zaklínadlo „omnikin modrá“, dorazila pred tromi rokmi aj na Slovensko. Ako množstvo netradičných športov za dvadsaťdva rokov, aj kin-ball podporila Ideálna mládežnícka aktivita.

Autor: ZDRAVIE/ Radka HORYNOVÁ