Omnikin modrá

Zdroj: Petržalské Noviny • 7.3.2014 • ročník 19 • číslo 5 • strana 23
Dátum: 2014/03/07
Článok: Omnikin modrá

Omnikin modrá

Znie to síce ako zaklínadlo, ale je to hlásenie v netradičnej športovej disciplíne pôvodom z Kanady zvanej Kin-Ball. Viac prezradil v rozhovore Marek Pospíchal, školiteľ Kin-Ball pre Slovensko.

Odkiaľ pochádza táto netradičná loptová hra?

Športová disciplína Kin-Ball vznikla v Kanade v čase, keď musela kanadská vláda riešiť podobné problémy, pred akými stojíme dnes my. V roku 1969 vznikla štúdia, ktorá poukázala na to, že kanadská populácia je vo veľmi zlom zdravotnom stave, a to predovšetkým vďaka nezdravému životnému štýlu. So sloganom – Chceme majstrov sveta a olympijských víťazov? Áno, chceme. Čo však musíme chcieť ešte viac je, aby sa pohybu venovalo čo najviac Kanaďanov – a s podporou vtedajšieho predsedu vlády sa spustilo mnoho programov na zmenu životného štýlu a vzťahu Kanaďanov k športu. Rozhodli sa na to ísť vedecky a na univerzite v Quebecku sa zaoberali definovaním zadania pre projekt Kin-Ball: Keď je beh najjednoduchší a najprístupnejší, ako ho spraviť zábavným? Aká má byť aktivita, ktorá by bola zábavná a nestresujúca? Ako motivovať nielen jednotlivca, ale celý kolektív? A v neposlednom rade tu bola aj otázka financií, teda aby hra bola nenáročná na technické vybavenie a dala sa využiť povedzme aj v školskej výučbe.

Ako sa Kin-Ball hrá?

Kin-Ball je loptová hra, pričom lopta má priemer 1,22 m a hmotnosť 1 kg. Ako som už spomenul na začiatku, bola vyvinutá v Kanade na športové potreby dnešnej doby. Je to priemerne fyzicky náročná hra, ktorá nepotrebuje dlhý tréning, aby si ju hráči užili. Po 15-minútovom vysvetlení základných pravidiel môžu družstvá začať hrať. Cieľom hry je odohrať loptu tak, aby tím, ktorý má loptu chytiť, ju nechytil a lopta sa dotkla zeme. Ten z družstva, ktorý odpaľuje loptu, zakričí farbu tímu, ktorý ju má chytiť. Pokračuje sa dovtedy, pokiaľ nepríde k chybe. Na hru je potrebných 12 hráčov (4 hráči v jednom tíme), súťažný hrací priestor cca 20 x 20 m2, môže sa však hrať aj v menších priestoroch, napríklad aj v školských telocvičniach a v lete vonku na ihrisku.

Zatiaľ to znie ako obmena bežnej loptovej hry...

Kin-Ball je jediná hra na svete, v ktorej hrajú proti sebe tri tímy naraz. Medzi jej hlavné výhody patrí, že každý hráč je v pohybe minimálne 72 % herného času. Ďalším plusom je, že hra je prispôsobená obom pohlaviam a môžu ju hrať deti už od 10 rokov. Hlavnou podstatou však je, že vylučuje individualizmus hráča a je založená na spolupráci celého tímu. Z hry v podstate nie je možné nikoho vylúčiť a nemusíte byť športový talent, aby ste si túto hru užili aj s vrcholovým športovcom. No a v neposlednom rade prevádzkové náklady sú minimálne. Čím viac hráči trénujú, tým viac sa zdokonaľujú pri odpaľovaní lopty, orientácii v priestore a strategickom uvažovaní. Hra je vysoko návyková. Kto raz začne a postupne sa dá dokopy dobrý kolektív, tak vás to už nepustí.

Ako ďaleko ste s certifikáciou tohto športu u nás?

V apríli sme pozvali na Slovensko Pierre-Juliena Hamela, ktorý je jedným zo zakladateľom tohto športu v Kanade a jeho úlohou je predstavovať ho po celom svete. Ako jediný je oprávnený udeľovať medzinárodné certifikáty pre jednotlivé úrovne tejto loptovej hry. Spolu s ním príde aj predseda Českého zväzu Kin-Ballu Martin Paur, ktorý nás motivuje a pomáha nám s aktivizovaním Kin-Ballu na Slovensku.

Ak by sa čitatelia PN chceli dozvedieť viac o tomto zaujímavom športe, kam sa môžu obrátiť?

Onedlho odštartuje päťtýždňový festival Dni Petržalky, na ktorom by sme chceli zorganizovať vôbec prvý zápas v tejto športovej disciplíne na Slovensku medzi základnými školami v zriaďovateľskej pôsobnosti mestskej časti. Záujemcovia však dovtedy môžu kontaktovať aj našu organizáciu ima@ima.sk. V marci by sme radi naštartovali už aj webstránku, kde nájdu pravidlá, metodické a tréningové manuály, pravidlá na organizovanie súťaží a turnajov a množstvo ďalších užitočných informácií.